بررسی نسل جدید هیوندای توسان

هیوندای توسان TL ، بررسی نسل جدید شاسی‌بلند محبوب هیوندای

طراحی ظاهری

ایجاد شباهت و هماهنگی بین محصولات مختلف هیوندای توسان کار بسیار سنجیده ای است که سالهای سال توسط خودروسازان مطرح انجام گرفته و در القای حس اصالت ظاهری برند ها تاثیر گذار بوده است. اما چند سالی است که در این قضیه زیاده روی میشود و برخی از اتومبیل های یک کمپانی بیش از اندازه بهم شباهت پیدا کرده اند. مثلاً رنو مگان و تلیسمان ۲۰۱۷ و یا برخی از محصولات بنز و بی ام و و بسیاری مثال های دیگر اکنون طراحی مستقلی ندارند و حتی گاهی تشخیص آنها بدون در نظر گرفتن سایز بدنه دشوار میشود! به نظر میرسد کمپانی ها جدیداً ترجیح میدهند بجای تنوع در طراحی مدل های مختلف، تمرکز خود را به روی فیس لیفت های زود به زودتر بگذارند. هیوندای هم پا در همین مسیر گذاشته و در نسل جدید توسان، بسیاری از قسمت ها را از روی سانتافه کپی پیست کرده است. البته این برای خریداران توسان اتفاق بدی محسوب نمیشود چرا که ممکن است خیلی ها اتومبیلشان را با SUV  هیوندای اشتباه بگیرند! در هر حال نتیجه کار به نسبت نسل قبلی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و این محصول کره ای دیگر شباهتی به اتومبیل های اقتصادی ندارد.

چراغ های باریک و کشیده جلو حتی از سانتافه هم جذاب تر از آب درآمده و جلو پنجره بزرگ و خطوط برجسته کناری در تلفیق با زرق و برق های مختص هیوندای/کیا، محصولی چشم نواز را پیش رویمان قرار داده اند. ضمناً خودروساز آسیایی موفق شده با استفاده از حجم های اغراق آمیز و رینگ های ۱۸ اینچی ظاهر کلی خودرو را مدرن و هیجان انگیز نشان بدهد و کمتر کسی از طراحی قسمت های جلو و کناری ایراد خواهد گرفت. اما در نمای عقب اختلاف نظر هایی وجود دارد و بسیاری این قسمت را در سطح پائین تری از سانتافه میدانند که البته من هم با این افراد موافقم. هر چند که توسان حتی از این زاویه هم نسبت به نسل قبلی خود ارتقاء مطلوبی را تجربه نموده است.

طراحی داخلی و آپشن ها

طراحی داخلی توسان نیز تغییراتی داشته و اکنون با کابینی پخته تر از گذشته روبرو هستیم. البته میزان تکامل این قسمت به شدت بدنه نیست و حتی احتمال دارد برخی سلایق به این داشبورد نمره ای مشابه با مدل قبلی بدهند. از نظر دقت در مونتاژ و نبود سر و صدا نیز فعلاً اوضاع خوب میباشد، اما هیوندای در استفاده از مواد با کیفیت خیلی دست و دلباز عمل نکرده و در بسیاری از موارد، پلاستیک را ترجیح داده است. هر چند که قسمت رویی داشبورد و برخی دیگر از قطعات کابین کیفیت قابل قبولی دارند. اتومبیل مورد تست از نوع غیر شرکتی بود و همانطور که میدانید این قبیل اتومبیل ها با آپشن های بسیار متنوع قدم به کشورمان میگذارند. پس بهتر است در هنگام خرید حتماً به تعداد و اصالت آپشن ها دقت نمائید چرا که متاسفانه برخی از وارد کنندگان در کشور واسطه اقدام به نصب برخی از آپشن های بی کیفیت و ارزان قیمت غیر اصل مینمایند که این قضیه در قیمت واقعی خودرو تاثیر گذار میباشد. مثلاً در امریکا توسان در ۴ تیپ اصلی عرضه میگردد که از ساده ترین مدل (SE) تا فول ترین نمونه (Limited)اختلاف قیمتی در حدود ۷۰۰۰ دلار وجود خواهد داشت. به توسان خودمان بازگردیم، با وجود فول آپشن نبودن این خودرو و نبود گزینه هایی مثل اتو پارک، هشدار حرکت بین خطوط، مانیتور بزرگ، درب صندوق عقب هوشمند و… همچنان موارد زیادی از قبیل سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک، ورود و استارت بدون کلید، بلوتوث، رادار جانبی، فرمان با روکش چرمی و مجهز به کلید های کنترلی، ترمز پارک الکترونیکی، Auto Hold ، دوربین دنده عقب با نمایش درون آیینه الکتروکرومیک وسط، صندلی های برقی جلو، امکان انتخاب حالت های مختلف رانندگی نرمال / اقتصادی / اسپرت، سقف پانوراما، رینگ های ۱۸ اینچی اسپرت، سنسور های پارک، گرمکن و سردکن سه حالته صندلی های جلو، صفحه کیلومتر سوپر ویژن، کنترل کشش و پایداری، ایربگ های جلو، جانبی و پرده ای، کنترل حرکت در شیب، قفل دیفرانسیل و.. در اختیارمان قرار دارند که مثل اکثر کره ای های بازار به نسبت وجه پرداختی راضی کننده است.

از نظر فضای داخلی نیز با توجه به افزایش چند سانتی متری طول و عرض (۴۴۷۵ در ۱۸۵۰ میلیمتر و ارتفاع ۱۶۵۵ میلیمتر)، کابین توسان جدید کمی جادارتر از قبل شده و این تغییر برای سرنشینان عقبی ملموس تر خواهد بود. در واقع اکنون تمامی سرنشینان میتوانند از بابت فضای پا و سر احساس راحتی داشته باشند. ضمناً با گشودن درب صندوق عقب نیز با فضایی کارآمد مواجه شدیم که نیاز های معمول را به خوبی پاسخگو میباشد و در مواقع لزوم هم به کمک صندلی های تاشو عقب میتوانیم وسایل زیادی با خود حمل نمائیم.

ایمنی

سالها است که کره ای ها متوجه شده اند یکی از ارکان مهم برای ورود و موفقیت در عرصه های جهانی بالا بردن ایمنی محصولات است؛ چرا که کشورهای توسعه یافته صنعتی برخلاف ما جانشان را از سر راه پیدا نکرده اند!! از این رو هیوندای علاوه بر آپشن های ایمنی فعال، مقاوت شاسی و بدنه را هم در سطح محصولات روز دنیا مهندسی کرده و در نتیجه توسان TL از تست های سخت گیرانه موسسه بیمه ایمنی بزرگراه های امریکا (IIHS) سربلند بیرون آمده است. خبر خوش برای خریداران اینکه توسان حتی در آزمایش تصادف دشوار Small overlap front نیز نمره ی خوبی بدست آورده و حالا میتوانیم به قابل اعتماد بودن این آسیایی زیبارو اعتراف کنیم.

پیشرانه و سیستم انتقال قدرت

هیوندای برای توسان جدید انجین های متنوعی در نظر گرفته. به غیر از پیشرانه دیزلی، موتورهای ۱٫۶ توربو و یا ۲٫۴ و ۲ لیتری بنزینی با پاشش مستقیم سوخت (GDI) نیز عرضه میگردند که برخی از آنها در مناطق آزاد کشورمان در دسترس قرار دارند. اما یک موتور نه چندان قدرتمند ۲ لیتری (MPI) نیز (برای بازار خاور میانه) موجود است که نسبت به موتور های فوق الذکر راندمان پایین تری ارائه میدهد اما گویا به دلیل حساسیت کمتر این پیشرانه به کیفیت بنزین همین مدل برای بازار داخلی انتخاب شده است. خوب متاسفانه با نگاهی به مشخصاتش تا حدودی نا امید خواهید شد. در حقیقت نمیتوانیم از موتوری که تنها ۱۵۷ اسب بخار قدرت در دور ۶۲۰۰ و ۱۹۲ نیوتن متر گشتاور در دور ۴۰۰۰ تولید مینماید توقع رفتاری چالاک داشته باشیم چرا که این پیشرانه قرار است یک کراس اوور دو دیفرانسیل را به حرکت در بیاورد و نه یک سدان سبک وزن را. سیستم انتقال قدرت نیز ۶ سرعته اتوماتیک با امکان تعویض دستی است که نیرو را از موتور به سمت تمامی چرخ ها هدایت مینماید.

تجربه رانندگی

پشت فرمان توسان دید به اطراف خوب و تسلط کافی است. صندلی ها نیز نسبتاً راحت هستند و بدن را تا حد مناسبی در بر میگیرند. به طور کلی برای عادت کردن به ابعاد جمع و جور توسان نیاز به زمان خیلی زیادی نخواهید داشت و به لطف دوربین دنده عقب، رادار های جانبی و برآمدگی های دو طرف کاپوت میتوان در مسیرهای پر ترفیک و باریک هم از پس هدایت اتومبیل برآمد. در واقع نسل جدید توسان برای افرادی که صرفاً به دلیل جذابیت های ظاهری به سراغ سانتافه میرفتند و پس از آن با مشکلات کمبود جای پارک و قدرت مانور ضعیف در ترافیک شهر ها مواجه میشدند کار را ساده تر کرده؛ چرا که حالا شما اتومبیلی به همان زیبایی اما جمع و جورتر در اختیار دارید. فرمان هم نرم است و کیفیت سواری به نسبت توقعی که از یک کراس اور در این رنج قیمتی میرود قابل قبول میباشد. در واقع سیستم تعلیق مک فرسون جلو و مولتی لینک عقب بهتر از نسل قبلی از پس جذب و کنترل ضربات بر می آیند. شاید مهم ترین سوال خریداران توسان ۲ لیتری این باشد که آیا یک موتور ۱۵۳ اسبی از پس وزن بیش از ۱٫۵ تنی این اتومبیل بر می آید یا خیر. در برخی منابع خارجی برای نمونه دو لیتری تزریق مستقیم که فقط کمی از مدل MPI مورد تست قویتر است زمان ۸٫۲ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ اعلام گردیده که با توجه به مشخصات روی کاغذ زیادی خوب به نظر میرسد! در نتیجه حس کنجکاوی ما حسابی تحریک شد که ببینیم آیا این عدد (حالا با مقدار معقولی اختلاف به دلیل ارتفاع تهران، بنزین وطنی و سیستم پاشش سوخت چند نقطه ای) میسر میگردد یا خیر. در نتیجه بلافاصله پس از رسیدن به یک مسیر مسطح و خلوت پیشرانه توسان را محک زدیم. تا اینجای کار که با تهویه مطبوع روشن و ۴ سرنشین، آن هم در حالت رانندگی نرمال و یا eco، واکنش های پدال گاز و شتابگیری چندان تعریفی نداشت و اتومبیل رفتاری کاملاً معمولی از خود نشان میداد. اما حالا سرنشینان (البته به جز راننده!) پیاده شده اند، اتومبیل در مود اسپرت قرار دارد و ایرکاندیشن و کنترل کشش و پایداری نیز خاموش میباشند. پس توسان دیگر بهانه ای برای عملکرد ضعیف نخواهد داشت. اما همانطور که در ویدئو زیر مشاهده مینمائید کراس اوور چشم بادامی ما باز هم شتاب خیره کننده ای از خود نشان نداد و برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت زمان زیادی صرف شد، پس بهتر است پشت فرمان توسان کاملاً جنتلمن باشید و زیاد با کسی کل کل نکنید چرا که ممکن است برخی از اتومبیل های ارزانتر نیز از خجالت شما برآیند. البته ناگفته نماند که در هنگام رانندگی مثل برخی از اتومبیل های چینی از کندی حرکت کلافه نمیشوید و شتاب و حداکثر سرعت برای انجام کارهای معمول و سبقت گیری های مجاز کافی است اما بدون شک به اندازه ای که پول پرداخت کرده اید از موتور راضی نخواهید بود.

حالا که مجبوریم با این موتور نسبتاً ضعیف سر کنیم شاید بتوان دل به مصرف سوخت مناسب و اقتصادی توسان TL خوش کرد اما متاسفانه در این مورد هم خبرهای خوبی در راه نیست! در حقیقت موتور ۲ لیتری MPI این اتومبیل بعضاً حتی از نمونه ی ۲٫۴ لیتری قدیمی هم بنزین بیشتری طلب میکند چه برسد به نمونه های بهینه سازی شده تزریق مستقیم سوخت. خوب اگر از این قضیه متعجب شده اید اجازه دهید تا کمی بیشتر توضیح دهیم. اکثریت مردم تصور میکنند که پیشرانه های کوچک تر و ضعیف تر همواره مصرف کمتری از نمونه های حجیم تر خواهند داشت که خوب در اکثر مواقع همینطور هم است. اما اگر قدرت و گشتاور تولیدی به راحتی از پس وزن اتومبیل بر نیاید راننده مجبور خواهد شد برای شتابگیری و واکنش های بهتر، موتور را همواره در دورهای بالاتری نگه دارد. در نتیجه با وجود اینکه در شرایط رانندگی استاندارد، توسان جدید برای هر ۱۰۰ کیلومتر در حالت ترکیبی فقط به ۸٫۶ لیتر (برخی منابع کمی بیشتر) نیاز خواهد داشت اما در عمل و رانندگی در شرایط مختلف شهر و جاده شاهد مصرف بسیار بالاتری هستیم که به راحتی از عدد ۱۱ برای حالت ترکیبی میگذرد و در شهر میتواند به حوالی ۱۴ هم برسد. (البته همه تقصیرها را گردن هیوندای نمی اندازیم و ارتفاع و ترافیک غیر عادی تهران را بهمراه کیفیت بنزین در نظر داریم؛ اما یادمان هم نرفته که کمپانی کره ای سابقه تقلب در اعلام مصرف سوخت را در کارنامه خود دارد!)
گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک توسان نیز نسبت به محصولات قدیمی تر هیوندای پیشرفت مناسبی داشته و عملکرد نرم و روانی از خود نشان میدهد؛ اما با این حال هنوز هم نتوانسته عملکرد جعبه دنده دستی را شبیه سازی کند و همچنان به نسبت رقبای آلمانی و ژاپنی با اندکی تاخیر دنده ها را کم و زیاد میکند. هرچند روی نمونه ی توربو توسان TL یک گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه (DCT) قرار گرفته که از نظر سرعت تعویض برتری های محسوسی نسبت به این یکی دارد. (البته همین گیربکس دو کلاچه بدلیل یک ایراد شایع که صدای مشتریان را حسابی در آورده بود از سوی هیوندای فراخوان شد و میزان خرابی ها در مدل ۶ سرعته بسیار کمتر بوده است) اما در مورد ترمز ها عملکرد توسان مناسب ارزیابی شد و مشکل خاصی برای مهار اسب های زیر کاپوت وجود ندارد. ضمن اینکه پایداری و هندلینگ اتومبیل نیز به نسبت توقعی که از این سگمنت میرود قابل قبول است.
قبل از پایان بررسی کمی هم در مورد قابلیت های آفرودی توسان صحبت کنیم. البته کسی از کراس اوور های نه چندان قدرتمند توقع توانایی های خارج جاده ای سنگین را ندارد اما اگر قرار بود هرگز از روی اسفالت جدا نشویم اصلاً به چه دلیل شاسی بلند خریده ایم؟ خوشبختانه توسان مورد تست با توجه به سیستم دو دیفرانسیل (AWD) و تجهیزاتی مثل قفل دیفرانسیل و سامانه کمکی کنترل حرکت در شیب، تا حدودی خصلت ماجراجوئی در طبیعت را هم دارد و اگر از این موتور ۲ لیتری و ارتفاع نه چندان زیاد شاسی توقع کار شاقی نداشته باشید میتواند شما را در گردش های بیرون از جاده و در مسیر های نه چندان حرفه ای و سخت همراهی نماید. در واقع بر خلاف برخی از SUV نما ها، با توسان میشود چرخ ها را کمی گلی کرد!

 

مشخصات فنی
مدل هیوندی توسان TL
پیشرانه ۴ سیلندر خطی تنفس طبیعی
حجم موتور ۱۹۹۹ سی سی
حداکثر قدرت ۱۵۷ اسب بخار در ۶۲۰۰ دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور ۱۹۲ نیوتون متر در ۴۰۰۰ دور بر دقیقه
شتاب رسمی ۱۱.۱ ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی ۸.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
وزن ۱۴۹۷ کیلوگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *